Každý web je na internetu určen pro někoho a slouží k něčemu. Ale náš web je tu možná pro každého z lidí a dokáže těmto pomoci v mnoha ohledech.
Vyžeňte moli ze své spíže – Co je potřeba udělat a co jim rozhodně nevoní?
Vyžeňte moli ze své spíže – Co je potřeba udělat a co jim rozhodně nevoní?

Vyžeňte moli ze své spíže – Co je potřeba udělat a co jim rozhodně nevoní?


Zjistili jste, že se u vás doma ve spíži zabydleli moli? Jistě z toho nemáte radost, je tedy třeba jednat. Jak se jich zbavit co nejsnadněji a napořád? 

Vyžeňte moli ze své spíže – Co je potřeba udělat a co jim rozhodně nevoní? 

Když objevíme v domácnosti moli, není důvod k radosti, ale právě naopak. Je třeba zpozornět a okamžitě se jich začít zbavovat. Tento drobný, ale škodlivý hmyz, patří mezi škůdce, kteří se u vás doma rychle zabydlí a rozmnoží. Pokud tedy najdete doma byť jen jednoho mola, je třeba všechno řádně zkontrolovat, nikdy nevíte, kde všude můžete najít další nebo třeba jen larvy. Rozdíl je i v tom, zda najdete mola ve skříni s oblečením nebo ve spíži. Jak se molů zbavit a to co nejrychleji? 

malý mol

Mol šatní nebo potravinový? 

Mol šatní se od mola potravinového značně liší, proto je dobré znát tento rozdíl, snadněji tak rozpoznáte, s kým máte tu čest. Potravinoví moli jsou o něco větší a jsou i na první pohled tmavší, než jejich příbuzní, kteří napadají naše šatníky. Samozřejmě, že pokud najdete mola přímo ve spíži, jak si pochutnává na vašich zásobách, máte jasno rovnou. Problém s moli v domácnosti je celkem častý, těšit vás ale může i to, že není zase tak obtížné se molů zbavit. I když si s tím budete muset dát poměrně dost práce. Je totiž třeba celou spižírnu projít, prohlédnout a to zejména všechny otevřené potraviny, které doma máte. Nekončí to však jen u prohlížení potravin, zejména tedy suchých trvanlivých potravin. Moli mohou stihnout za krátkou dobu se u vás dobře zabydlet a nebezpečné jsou i jejich larvy, ze kterých se pak rychle líhnou noví škůdci. 

druhy těstovin

Jak na jejich likvidaci 

Je nutné celou spižírnu tedy projít, včetně všech záhybů. Potraviny zkontrolujte, případně vyhoďte všechny potraviny, které byly otevřené a špatně uzavřené. Poté je třeba špajz vymýt, nejlépe octem a vodou. Po vymytí nechte špajz řádně vyvětrat a dejte do ní zpět všechny potraviny, které jste ale řádně předem zkontrolovali. Stačí jeden zapomenutý mol a problém je zpět. Proti molům dobře fungují bylinky, zejména pak levandule jim vůbec nevoní, takže pokud máte sušenou levanduli, dejte ji na pár míst ve svém špajzu. Fungují ale i kupované odpuzovače molů, které jsou k dostání snad v každé drogerii.