Každý web je na internetu určen pro někoho a slouží k něčemu. Ale náš web je tu možná pro každého z lidí a dokáže těmto pomoci v mnoha ohledech.
Proč si ke splouvání řeky vybrat Vltavu
Proč si ke splouvání řeky vybrat Vltavu

Proč si ke splouvání řeky vybrat Vltavu


Ideální obtížnost a rychlost plavby – mezi některými vodáky již desítky let panuje přesvědčení, že řeka pro začátečníky je Lužnice, a tak tam posílají své známé, aby jim zajistili klidnou plavbu. Jenže pokud není Lužnice vysloveně na suchu, což nebývá tak často ani na horním toku, meandry mezi Suchdolem a Majdalenou patří k nejobtížnějším úsekům na českých tocích. Plavbu ztěžuje zejména křovinatý porost, který přispívá k převržení lodí značnou měrou. Tohle se vám na Vltavě ve Vyšším Brodě nemůže stát, koryto je tu široké a velmi přehledné a pro začátečníky naprosto ideální. Potvrdí vám to i půjčovna lodí na Vltavě https://www.cvaknise.cz/, odkud si budete pronajímat vodácké vybavení.

Vltava v Českém Krumlově

Fascinující příroda – až poplujete v úseku mezi Rožmberkem a Nahořany nebo mezi Zlatou Korunou a Dívčím Kamenem, budete si tu připadat jako v pohádce. Široké říční meandry, prostorné louky, husté jehličnaté lesy – k naprosté pohodě vám tu bude chybět jen Slunce nad hlavou, a pokud na něj máte štěstí, pak to bude Voda, jak má být, s velkým V.

Rožmberk nad Vltavou

Historické památkyna žádné jiné řece nenajdete tolik historických skvostů, jako právě na Vltavě. Budeme je jmenovat tak, jak jdou za sebou v průběhu plavby. První je klášter Vyšší Brod, druhý je hrad Rožmberk nad Vltavou, třetí je Městská památková rezervace a zámek Český Krumlov, čtvrtý je klášter Zlatá Koruna, pátá je zřícenina hradu Dívčí Kámen, šestá je Městská památková rezervace České Budějovice a sedmý je zámek Hluboká nad Vltavou. Sedmička je šťastné číslo a vám by tu mohla přinést štěstí, pokud si plavbu na Vltavě zvolíte například v červnu, kdy tu není tak plno.

Sjízdné jezy – Vltava si tu drží další prvenství – v počtu sjízdných jezů, které není nutné přenášet. Sjízdné jsou jezy: ve Vyšším Brodě, jez Herbertov, jez v Rožmberku nad Vltavou, papírna Větřní, jez Konopa (Papouščí skála), jez Na Rechlích, jez U Liry, jez Mrázkův mlýn, jez U jelení lávky, jez Zlatá Koruna, jez Planá a s trochou štěstí i jez Rožnov. A pokud vám hrázný otevře propust Trilčova jezu, s opatrností i ta je sjízdná. Kromě Zátkova mlýna a ostatních jezů v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou je tedy sjízdné v podstatě vše.